Bez obzira da li želite da ažurirate postojeći web sajt ili napravite novi, verovatno ste se pitali šta rade web dizajner i web programer? I šta vam je na kraju potrebno?
Ova dva koncepta su blisko povezana, ali se takođe lako brkaju. Veoma je važno znati razlike i da li vam je potreban dizajner ili programer. U daljem tekstu pokušaćemo da vam pomognemo da objasnite razlike između ova dva pojma.
Naravno, u okviru naše marketinške agencije CDS Digital, u okviru timova za razvoj aplikacija i sajtova, imamo i web dizajnere i programere koji će Vam pomoći da Vaš onlajn projekat bude kreiran po profesionalnim standardima.
Šta radi web dizajner?
Web dizajneri su odgovorni za umetnički osećaj vašeg web sajta i za integraciju različitih delova web sajta u jednu celinu. Web dizajneri ne prave vaš web sajt, već koriste programe poput Photoshopa ili Illustratora da kreiraju prototip izgleda vaše početne i internih stranica.
Ne samo da vam web dizajner daje dobru ideju, već su i ključni deo razvoja vaše web sajta. Što kasnije pomaže programerima da kreiraju stranice sajta prema datom dizajnu i funkcionalnosti.
Osim vizuelnog aspekta, sve počinje od web dizajnera. Oni takođe uključuju različite funkcije koje će biti uključene na vaš web sajt kao što su obrasci, interaktivne aplikacije, logičke korisničke aplikacije i još mnogo toga. Dakle, web dizajner mora da poznaje sve segmente stranice.
Šta radi web programer?
Nakon što smo objasnili ulogu web dizajnera u projektima razvoja web sajtova, sada ćemo objasniti šta rade front-end programeri. Tamo gde web dizajner kreira spoljnu ljusku vašeg web sajta, programer ili developer je onaj koji je odgovoran za to da svi elementi na sajtu rade ispravno.
Na primer, ako web dizajner kreira dugmad za poziv na akciju na početnoj stranici, oni moraju biti programski kodirani. Da bi bili sigurni da kada korisnici kliknu na njih, imaju tačan odgovor na zahtev programera.
Isto važi i za svaki drugi element na stranici, bez obzira da li se radi o aplikacijskom delu, obrascima, navigaciji ili drugim segmentima web sajta.
Programeri najčešće rade u sistemima za upravljanje sadržajem (CMS) kao što su WordPress ili Joomla, ali znaju i programske jezike HTML, PHP i CSS.
Zaključak
Sve u svemu, web dizajn i web development su različite aktivnosti, ali obe su neophodne ako želite da imate estetski ugodan i funkcionalan web sajt.
Ni jedno nije važnije od drugog jer kada kreirate sajt, potrebno vam je oboje da bi vaš sajt zaživeo.
Danas postoje i raznovrsni web dizajneri i programeri koji imaju znanje u obe oblasti. Za većinu nezahtevnih sajtova biće dovoljni web dizajner sa znanjem programiranja i programer sa poznavanjem dizajna. Međutim, ako se bavite zahtevnijim projektima poput kreiranja aplikacija, prodavnica, portala ili drugih stvari, biće vam obezbeđena kvalitetna agencija koja ima tim ljudi, stručnjaka u svojoj oblasti.