Tokom godina, prisustvo na vebu postalo je sve jednostavnije. Uz svu tehnologiju koja je danas dostupna, moguće je postaviti svoju kompaniju na veb za nekoliko dana. Ali pre nego što svoj web sajt postavite na mrežu, morate doneti neke odluke. Jedan od prvih izbora koji treba da uradite je da odlučite da li vam je potreban VPS ili Dedicated server.
Ovaj izbor će direktno uticati na performanse vašeg sajta, pa je važno znati kako ove usluge funkcionišu. Pre nego što shvatite glavne razlike između njih, morate odgovoriti na sledeće pitanje:
Koje su potrebe mog web sajta?
Kao što ste sigurno primetili, postoji mnogo različitih tipova sajtova. Postoje portali, blogovi, lični web-sajtovi, institucionalni, vrući sajtovi, društvene mreže i mnoge druge usluge sa specifičnim karakteristikama. I svaki od njih zahteva odgovarajući hosting plan.
Kada dizajnirate svoj web sajt, morate da obratite pažnju na vrstu web hostinga koja će mu trebati. Tako na primer: da li je to portal sa sadržajem sa hiljadama istovremenih pristupa? Ako je tako, sajtu će biti potrebno mnogo obrade i serverske memorije. Trebaće vam mnogo prostora na disku za čuvanje datoteka.
Ova pitanja su važna za vas da definišete profil vašeg web sajta i na taj način odaberete odgovarajući hosting za nju. Kada pravite svoj web sajt, vodite računa o veličini koju će vaš sajt imati i da li postoje znaci budućeg rasta.
Karakteristike Dedicated servera:
Dedicated serveri su za preduzeća koja zahtevaju mnogo različite hardverske konfiguracije. Neki tipovi sajtova zahtevaju više procesorske snage od svojih servera, posebno kada govorimo o istovremenim pristupima. Što je više ljudi povezano sa sajtom u isto vreme, to će više hardverskih resursa biti potrebno za nesmetano funkcionisanje sajta. U ovom slučaju, potrebna vam je dobra mašina za „držanje“ takvog sajta.
S druge strane, održavanje samog servera zahteva veće ulaganje kompanije u IT odeljenje: izgradnju infrastrukture, hardvera, kvalifikovanih stručnjaka i lista se nastavlja sa stotinama osnovnih stavki. Često ova vrsta ulaganja postaje neodrživa. Zbog toga je najbolja opcija kupovina Dedicated servera, dodeljenog u potpuno strukturisanom centru podataka za pružanje ove vrste usluge.
Sa sopstvenom mašinom, vaš web sajt će imati 100% resursa servera. Za usluge kojima je potrebna stabilnost, ovo je idealno rešenje. Još jedan važan aspekt namenskih servera je bezbednost. Hostovanje web sajta na Dedicated serveru će vam omogućiti da budete manje ranjivi na nedostupnost hardvera i kršenja bezbednosti.
Ako se odlučite za Dedicated server, i dalje možete da izaberete da li će upravljanje hardverom servera vršiti kompanija koja pruža uslugu ili vaš sopstveni tim. To je zato što neki sajtovi zahtevaju visok nivo prilagođavanja, kao i stroge bezbednosne zahteve koje mogu da ispune samo profesionalci posvećeni vašem poslovanju.
Dakle, ako vaš sajt zahteva veliki broj istovremenih pristupa, kao i visok nivo dostupnosti i bezbednosti, onda je Dedicated server vaša najbolja opcija. Uprkos većoj ceni u odnosu na deljeni server, Dedicated mašina može da ponudi veliki povraćaj ulaganja.
Karakteristike VPS servera
VPS je skraćenica od Virtual Private Server. Može se definisati kao „izolovani“ prostor (virtuelni server) unutar fizičkog servera.
Virtuelni server omogućava korisnicima da uživaju u funkcijama sličnim onima na Dedicated serveru, ali uz smanjenu cenu.
Ovo rešenje koristi deljenje hardvera, za razliku od tradicionalno deljenog okruženja, svaki klijent koristi potpuno izolovanu particiju i nezavisan u pogledu obrade, prostora na disku i memorije, omogućavajući virtuelnim serverima da se ponašaju kao da je hardver isključivo posvećen jednom klijentu.
Dakle, glavna razlika između Dedicated i VPS-a je u tome što je Dedicated server onaj koji je u potpunosti vaš. Svi resursi i kapacitet mašine biće vam na raspolaganju. VPS je podeljen na manje servere. Tako jedan računar može opsluživati 2, 3, 4 servera ili servera manjeg kapaciteta.
Zaključak
Sada kada znate glavne razlike između ovih servera, shvatite koje su najneophodnije karakteristike za vaš web sajt i sisteme podrške koji su vam potrebni. Ovo će vam omogućiti da izaberete onaj koji vam najviše odgovara.
Dakle, koji tip servera ćete koristiti?